Historia stylizacji paznokci – french manicure

Czy zastanawiałaś się kiedyś jak daleko sięga historia stylizacji paznokci?

Czy wiesz, że gdyby nie stomatologia, stylizacja paznokci mogła by wyglądać teraz zupełnie inaczej?

Czy wiedziałaś, że francuski manicure nie powstał we Francji tylko w Stanach zjednoczonych?

Ciekawych historii na temat zdobienia paznokci jest całe mnóstwo. Sięgają swoimi początkami czasów starożytnych i są historią rozwoju chęci podkreślania swojej urody.

Około 3000 lat p.n.e. Faraon Narmer barwił henną wnętrza dłoni, podeszwy stóp oraz paznokcie. Ciało Kleopatry wyglądało tak pięknie, gdyż kąpane było w kozim mleku, a Nefretete malowała paznokcie u nóg i rąk na czerwono (kolorem, który mogły używać jedynie rody królewskie).

Według innych źródeł lakier do paznokci powstał w Chinach ok. 3000 lat przed naszą erą. Za panowania dynastii Ming długie, zadbane paznokcie uważano za oznakę wysokiego pochodzenia. Jest duże prawdopodobieństwo również, ze lakier do paznokci używany był również w Egipcie i przez plemiona Inków.

Więc jak kształtuje się historia związana z lakierem do paznokci oraz ich stylizacją:

1800 – barwienie krótkich, lekko wyostrzonych paznokci za pomocą zapachowych czerwonych olejków i polerowanie ich zamszową szmatką.

1830 – powstaje narzędzie do robienia manicure – adaptacja narzędzia dentystycznego jakim był patyczek z drewna pomarańczowego

1900 – obcinanie i piłowanie paznokci za pomocą metalowych narzędzi (nożyczki i pilnik) oraz barwienie i polerowanie powierzchni płytki paznokcia za pomocą barwionych pudrów i kremów.

1910 – powstaje nowy rodzaj pilnika – materiał ścierny na drewnianym podkładzie.

1914 – powstaje nowy patent – lakier ochronny do paznokci, który ma chronić przed odbarwieniem paznokci osoby pracującej przy chemikaliach.

1917 – W Vogue pojawiają się pierwsze lekcje manicure opisujące możliwości zadbania o paznokcie za pomocą następujących narzędzi: zmiękczacz do skórek, lakiery, wybielacz, patyczek z drewna pomarańczowego, pilnik.

1920 – wykorzystanie farb samochodowych jako lakierów do paznokci.

1925 – pojawienie się lakierów do paznokci w odcieniach różu i czerwieni. Malowany jest jedynie środek paznokcia wąską kreską.

1927 – powstaje pierwowzór francuskiego manicure – różowy krem w porcelanowym słoiczku i kredowo biały płyn nakładany pod końcówkę paznokcia.

1930 – gwiazdy filmowe rozpowszechniają lakiery do paznokci w modzie. Pojawia się kolejne produkty: zmywacz i oliwka.

Pierwszy raz wykonano przedłużenie paznokci – paznokcie Grety Garbo przedłużane były taśmą filmową i malowane na czerwono.

1932 – powstaje nieprzeźroczysty, oparty na pigmentach, dostępny w wielu kolorach lakier do paznokci nie pozostawiający smug. W modzie dopasowuje się kolory szminki do lakieru.

1934 – powstają pierwsze sztuczne paznokcie oraz nowy barwnik bezpieczny dla naturalnych paznokci. Paznokcie pokrywa się już w całości lakierem.

1937 – zostaje opatentowana metoda stosowania tipsów do naprawy i przedłużania paznokci.

1938 – powstaje lakier bazowy pozwalający na pokrywanie całego paznokcia lakierem.

1940 – Rita Hayworth wprowadza modę na długie, owalne czerwone paznokcie. Popularny staje się również męski manicure.

1945 – na rynek wchodzi szersza gama kolorów.

1957 – powstaje patent na foliowe szablony używane do nakładania akrylu.

1970 – kreuje się moda na noszenie sztucznych, długich paznokci przyklejanych tak aby wyglądały na naturalne. Noszone tylko okazjonalnie przez bogate sfery, gdyż klej przy kontakcie z wodą rozpuszczał się. W tym czasie powstały pierwsze salony piękności.

1973 – moda na kwadratowe paznokcie.

1976 – w Stanach Zjednoczonych powstaje moda na francuski manicure myślą o aktorkach filmowych, które traciły zbyt dużo czasu na przemalowywanie paznokci do każdej nowej kreacji.

1980 – zaadoptowanie frezarek dentystycznych i jubilerskich do stylizacji paznokci, również tipsy stają się coraz popularniejsze. Pierwsze targi i mistrzostwa świata stylizacji.

1982 – pojawiają się pierwsze systemy żelowe oraz systemy bezzapachowe.

1990 – Lata dziewięćdziesiąte to czas kobiet sukcesu, które uznają paznokcie jako część profesjonalnego wizerunku.

1992 – moda retro przywraca manicure w stylu „Cuban” i „Gatsby” w których lakier jest nakładany tylko na łożysko paznokcia a nie na wolną krawędź.

1994 – na rynku pojawiają się światłoutwardzalny liquid i akryl.

1995 – Uma Thurman wprowadza modę na krótkie naturalne paznokcie z francuskim manicure lub pomalowane na bardzo ciemne kolory np.: bordo, burgund.

Jeden komentarz do “Historia stylizacji paznokci – french manicure”

  1. Aman pisze:

    Akryle robiłam przez 5 lat, teraz wyłacznie żele. Ale co do akryli no mają one swoje plusy i munisy. Akryl najłtwiej się modeluje na formie, dlatego że w razie gdy płytka paznokcia jest za krf3tka tudzież ma jakiś dziwny krztałt można to zmienic odpowiednio układając szablon. A akryle mają tendencję do zapowietrzania. W 20% jest to słaba płytka paznokcia, w 30% złe użytkowanie i pielęgnacja, 10% trzyma sie bez zarzutu, 40% brak umiejetności zrobienia w/w paznokci. Akryle są łatwe do zrobienia ale wymagają czasu i sprawnej ręki.

Trackbacki/Pingbacki


Jesli zaciekawil Cie ten artykul dodaj komentarz

Reklama – Drogeria internetowa Close2you.pl

perfumy damskie amelia

Dostępne w DROGERIA INTERNETOWA
Amelia, zapach o dwóch obliczach - klik

Close2you.pl - logo

Dołącz do nas

Reklama

Drogeria internetowa - Close2you.pl